KOREKCIJE MOTORIČKIH PROGRAMA – zdjelica i noge
sub, 24. svi
|Zagreb
Motoričko znanje stječemo od prvog dana života principom pokušaj-pogreška. To je način na koji mozak uči biti uspješan – pronalazi obrasce kretanja koji postižu traženi rezultat.
Time & Location
24. svi 2025. 12:00 – 17:00 CEST
Zagreb, Ul. grada Vukovara 269f, 10000, Zagreb, Croatia
About the event
Motoričko znanje stječemo od prvog dana života principom pokušaj-pogreška. To je način na koji mozak uči biti uspješan – pronalazi obrasce kretanja koji postižu traženi rezultat. Ti obrasci kretanja uspješni su ukoliko nas dovedu do željenog cilja bez nelagode. Što kad običan pokret postane bolan i kad svakodnevne radnje utječu na našu strukturu: zglobovi ostaju bez hrskavice, diskovi i kralješci mijenjaju oblik, a oštećene tetive krpaju se kalcifikatima?
Svake minute našeg aktivnog života mozak dopušta aktivaciju mišića po određenom, vremenski određenom rasporedu. To se zove sekvencioniranje. Za svaki pokret ruke, očiju ili zdjelice centar motoričke kontrole ima točno definiran program (engram) kojeg bez razmišljanja pušta u eter. Taj engram nije nužno ispravan u pogledu odnosa agonist- antagonist i njihove koaktivacije u kinetičkom lancu. Nije ni nužno idealan po pitanju jačine i vremena paljenja tih mišića. Organizam će te šumove kompenzirati koliko će moći, uzeti s jednog mjesta da bi nadomjestio na drugom. No, kao i u životu tako je i ovdje aktualno pravilo: „možeš što i kako hoćeš, ali ne i koliko hoćeš!“. Tako će savršen mehanizam nazvan tijelo slati alarme putem bolnosti i nelagode, da upozori da zupčanici nisu na mjestu (da se struktura oštećuje). Bilo bi idealno takva stanja prevenirati, no i već ustaljene disfunkcije je moguće popraviti.
Motorički programi stječu se učenjem i po potrebi – korigiraju učenjem. Takve vježbe poštuju biomehaniku zgloba, razmještaj mišića koji taj zglob stabiliziraju i onih koji ga pokreću. U takvoj definiranoj lokomociji veliku važnost ima vezivno tkivo i tetive jer se u njima pohranjuje elastična potencijalna energija koja potpomaže pokret i čini ga ekonomičnijim.
Ova teorijsko-praktična radionica sadrži:
→ upoznavanje s osnovnim principima motoričke kontrole
→ refleksni put i recipročna inhibicija
→ što nam govori mišić u spazmu (kratak, krut) i zašto istezanjem ne postižemo dugotrajan efekt
→ pojmovi dominantnog i seditiranog mišića
→ važnost intra-abdominalnog tlaka i način na koji optimalno stabilizira zdjelicu
→ koje testove donjih ekstremiteta koristiti i što nam govore o stanju klijenta
→ samostalna izvedba testova procjene
→ analiza rezultata
→ prikaz manipulacijskih tehnika (artikulacija zglobova i povećanje prokrvljenosti veziva stopala, koljena i kuka)
→ prikaz korekcijskih vježbi
→ funkcionalno i anatomsko pojašnjenje što koja vježba radi i zašto je odabrana s obzirom na rezultat testa
Dostupni su video i pismeni materijali za lakše praćenje predavanja i naknadno učenje.
Ova trodijelna tema nudi sveobuhvatno znanje o pravilnim biomehaničkim obrascima svih zglobova tijela, a ovo je prvi modul u setu.
Svako predavanje nosi svoju nezavisnu temu i ne naslanja se na prethodni seminar, pa neka vas to ne priječi da nam se pridružite.
► satnica 12.00 – 17.00
► kotizacija: 150 € za pojedinačni modul
120 € za polaznike sva 3 modula
► predavači: Nenad Tomić
Gordana Majerić Tomić
Kalendar predavanja:
Modul 2 - Korekcije motoričkih programa ramenog obruča i ruku
29.11.2025.
Modul 3 - Korekcija motoričkih programa: integracija kroz kretnje trupa
proljeće 2026.